Zamenik ministra spoljnih poslova Irana i šef tehničkog pregovaračkog tima Kazem Garibabadi objavio je uspešan završetak tehničkih razgovora SAD i Irana i finalizaciju aranžmana za sledeću fazu pregovora na visokom nivou.
Govoreći nakon završetka razgovora u ponedeljak, Garibabadi je izjavio da je nakon sastanka odbora na visokom nivou o sprovođenju Memoranduma o razumevanju usledila detaljna tehnička diskusija.
"Na osnovu postignutih dogovora, predstojeći pregovori će se odvijati pod nadzorom visokog odbora, uz učešće predsednika Medžlisa, ministra spoljnih poslova Islamske Republike Iran, potpredsednika Sjedinjenih Država i premijera Pakistana i Katara", rekao je Garibabadi.
Dodao je da su osnovane četiri specijalizovane radne grupe – za ukidanje sankcija, nuklearna pitanja, rekonstrukciju i ekonomski razvoj i za praćenje i sprovođenje.
"Strane su se, takođe, složile da uspostave posebnu kontakt tačku među državama članicama memoranduma o razumevanju kako bi se osigurao bezbedan prolaz komercijalnih brodova kroz strateški važni Ormuski moreuz", dodao je.
Šefovi tehničkih delegacija iz četiri zemlje nadgledaće rad ovih grupa i jedinica, pružati smernice i direktno izveštavati visokom odboru.
Garibabadi je dalje istakao konkretne ekonomske dobitke postignute tokom tehničke faze.
Napomenuo je da su "uporni napori Irana doveli do izdavanja opšte dozvole od strane američke strane za prodaju iranske sirove nafte, petrohemijskih proizvoda, naftnih derivata i svih povezanih usluga".
"Štaviše, dogovoreno je da potpisani sporazumi o oslobađanju 12 milijardi dolara blokirane iranske imovine, u dve rate od po šest milijardi dolara, odmah pređu u fazu implementacije", poručio je Garibabadi.
Izvor: rts